A 50.0 kg crate hangs at rest from the end of a rope of length l. You push horiz
ID: 1836625 • Letter: A
Question
A 50.0 kg crate hangs at rest from the end of a rope of length l. You push horizontally on the crate with a varying force F to move it a distance d = 1.50 m to the side, where you then hold it in place. During this movement, the crate moves a vertical distance h = 0.500 m. During the displacement what is the total work done on the crate? During the displacement what is the work done by the gravitational force on the crate? During the displacement, what is the work done by the pull from the tope (tension) on the crate? During the displacement, what is the work done by the force F on the crate?. Is the work done by the force W_F = Fd? If so, what is the force F? If not, what must change in the problem for this to be true?Explanation / Answer
Here,
d = 1.50 m
h = 0.50 m
m = 50 Kg
a) as the kinetic energy of crate is not changing ,
the total work done on the crate is Zero.
b)
work done by gravitational force = - m * g * h
work done by gravitational force = -50 * 9.8 * 0.50
work done by gravitational force = - 245 J
c)
as the tension is always perpendicular to direction of motion
the work done by the pull from the rope is Zero.
d) as the kinetic energy of crate is not chaning
work done by the force F = work done by gravitational force
work done by the force F = 245 J
e)
force , work done = F * d
245 = 1.5 * F
F = 163.3 N
the force F is 163.3 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.