Use the worked example above to help you solve this problem. An electrical heate
ID: 1872417 • Letter: U
Question
Use the worked example above to help you solve this problem. An electrical heater is operated by applying a potential difference of 48.4 V to nichrome wire of total resistance 8.14 . (a) Find the current carried by the wire and the power rating of the heater. 1=15.9 P = 288 (b) Using this heater, how long would it take to heat 2.60 x 10 moles of diatomic gas (e.g., a mixture of oxygen and nitrogen, or air) from a chilly 10°C to 25°C? Take the molar specific heat at constant volume of air to be 5 R. (c) How many kilowatt-hours of electricity are used during the time calculated in part (b) and at what cost, at $0.14 per kilowatt-hour? U= kWh costExplanation / Answer
According to the concept of the thermal electricity
Heat Q=nCv(T2-T1)
Given that
Resistance R=8.14 ohm
Potential difference V=48.4 v
Now we find the heat
Heat Q=2.6*10^3*5/2*8.3*(25-10)=539.5*10^3 J
Now we find the time taken
V^2/R=Q/t
48.4^2/8.14=539.5*10^3/t
Time t=539.5*10^3*8.14/48.4^2=1874.7 sec
Now we find electric energy
Energy =V^2*t/R=48.4^2*1874.7/8.14=539508.3 J
=539508.3*2.778*10^-7 (1J=2.778*10^-7 KWh)
=0.15 Kilo watt hour
Cost =0.15*0.14=0.021
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.