Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Use the worked example above to help you solve this problem. An pickup truck wit

ID: 2033855 • Letter: U

Question

Use the worked example above to help you solve this problem. An pickup truck with mass 1.77 x 103 kg is traveling eastbound at +15.8 m/s, while a compact car with mass 8.97 x 102 kg is traveling westbound at -15.8 m/s. (See figure.) The vehicles collide head-on, becoming entangled. (a) Find the speed of the entangled vehicles after the collision. m/s (b) Find the change in the velocity of each vehicle. Avtruck = m/s Av car = m/s (c) Find the change in the kinetic energy of the system consisting of both vehicles. EXERCISE HINTS: GETTING STARTED | I'M STUCK! Use the values from PRACTICE IT to help you work this exercise. Suppose the same two vehicles are both traveling eastward, the compact car leading the pickup truck. The driver of the compact car slams on the brakes suddenly, slowing the vehicle to 5.78 m/s. If the pickup truck traveling at 18.8 m/s crashes into the compact car, find the following. (a) the speed of the system right after the collision, assuming the two vehicles become entangled m/s (b) the change in velocity for both vehicles Avtruck = m/s Ay car = m/s (c) the change in kinetic energy of the system, from the instant before impact (when the compact car is traveling at 5.78 m/s) to the instant right after the collision AKE =

Explanation / Answer

1)

a)

Using momentum conservation

m1v1 +m2v2 = (m1+m2)*vf

1770*15.8 - 897*15.8 = (1770 + 897)*vf

vf = 5.17 m/s

b)

?v truck = 5.17 - 15.8 = -10.63 m/s

?v car = 5.17 - (-15.8) = 20.97 m/s

c)

change in kinetic energy is

?KE = 1/2*1770*15.8^2 + 1/2*897*15.8^2 - 1/2*(1770 + 897) *5.12^2

?KE = 332894.94 - 35161.728

?KE = 297733.212? J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote