Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An electric potential of 4.93×103x2 V (where x is measured in cm) is acting alon

ID: 1872485 • Letter: A

Question

An electric potential of 4.93×103x2 V (where x is measured in cm) is acting along the x-axis. A particle with a charge of 6.20 nC and a mass of 7.80 g moves in this electric potential with turning points of ±2.90 cm. What is the particle's maximum speed through the electric potential? 1.06 m/s 0.257 m/s -0.543 m/s 0.128 m/s

An electric potential of 4.93×103x2 V (where x is measured in cm) is acting along the x-axis. A particle with a charge of 6.20 nC and a mass of 7.80 g moves in this electric potential with turning points of ±2.90 cm. What is the particle's maximum speed through the electric potential? 1.06 m/s 0.257 m/s -0.543 m/s 0.128 m/s

An electric potential of 4.93×103x2 V (where x is measured in cm) is acting along the x-axis. A particle with a charge of 6.20 nC and a mass of 7.80 g moves in this electric potential with turning points of ±2.90 cm. What is the particle's maximum speed through the electric potential? 1.06 m/s 0.257 m/s -0.543 m/s 0.128 m/s

Explanation / Answer

According to the concept of the electric potential

1/2mv^2=qV

Given that

Electric potential V=4.93*10^3*(0.029)^2=4.15 v

Charge q=6.2*10^-9 C

Mass m=7.8*10^-3 kg

Now we find the maximum speed

1/2*7.8*10^-3*v^2=6.2*10^-9*4.15

V^2=(51.46/7.8)*10^-6 m/s

Speed v^2=6.6*10^-6

The maximum speed V=2.57*10^-3=0.257 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote