An electric motor exerts a constant torque of =10Nm on a grindstone mounted on i
ID: 1460957 • Letter: A
Question
An electric motor exerts a constant torque of =10Nm on a grindstone mounted on its shaft; the moment of inertia of the grindstone is I=2.0kgm2. If the system starts from rest, find the work done by the motor in 8.0 s and the kinetic energy at the end of this time. What was the average power delivered by the motor?
Part A
Suppose we now turn off the motor and apply a brake to bring the grindstone from its greatest angular speed of 54 rad/s to a stop. If the brake generates a constant torque of 17 Nm , find the total work done (including signs) needed to stop the grindstone.
Answer: -2916 J Part B
Part B
Find the average power (including signs) needed to stop the grindstone in Part A.
Need help with Part B
Explanation / Answer
Torque T = I A
where I is moment of inertial and A is angular accleration
so A = T/A = 10/2 = 5 rad/s^2
Work Done W = change in KE = IW^2
angular velocity W = At = 5* 8 = 40 rad/s
so
KE = WOrk Done W =0.5 IW^2
W = 0.5 * 2* 40*40
W = 1600 Joules
-----------------------------------------------------
Power P = W/t = 1600/8 = 200 Watts
----------------------------------------------
Wo = 21 rad/s Wo = 50 rad/s
Ang accleration a = T/I = 13/2 = 6.5 rad/^2
Work Done W = 0.5 IW^2
W = 0.5 * 2 * 21*21
W = 441 J
----
Power P = 441/8 = 55.12 Watts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.