Show your work: 1.) A dog runs toward an anthropomorphic fire hydrant with a con
ID: 1874057 • Letter: S
Question
Show your work:
1.) A dog runs toward an anthropomorphic fire hydrant with a constant speed of 5 m/s. When it is 20 m away, the fire hydrant itself runs away from rest with an acceleration of 0.3 m/s2. How far does the hydrant run before it is caught?
a) 3.2 m b) 6.4 m c) 9 m d) 1.8 m e) none
2.) An object has an equation of mostion as follows: r(t) = (6t2 - 5t)x - (2t3 - 18)y. What angle does its velocity make with the x-axis at 14 sec?
a) 45 degrees b) -82 degrees c) -111 degrees d) 78 degrees e) none
3) A rugby player runs with the ball directly towards the goal along +x-axis. He has a speed relative to the ground of 4 m/s. His pass has a speed of 7.5 m/s relative to him. What is the smallest angle relative to the +x-axis for his pass to be legal (backwards relative to field).
a) 90 degrees b) 82 degrees c) 122.2 degrees c) 145.1 d) 0 degrees e) none
a) d/t b) 0 c) 2d/3t d) 4d/3t e) none
Save - VaveExplanation / Answer
1. given
v = 5 m/s
d = 20 m
a = 0.3 m/s/s , 0 initial speed
let the hydrant tun for x distance before getting caught
then
vt - x = d
x = 0.5*at^2
hence
5t - 0.15t^2 = 20
solving
0.15t^2 - 5t + 20 = 0
t^2 - 33.33t + 133.33 = 0
t = 4.648 s
hence
x = 3.241517691 m
option a
2. r = (6t^2 - 5t)x - (2t^3 -18)y
at t = 14 s
t' = (12t - 5)x - (6t^2)y
theta = arctan(-6t^2/(12t - 5)) = -82.1087 dqg below x axis
3. v = 4m/s
vp = 7.5 m/s
relative to x axis, the smallesrt angle for which his pass is legal is phi
then
vp*cos(phi) = v
phi = 122.23 deg
option c)
4. width = d
time = t
walks back the same distance in time 2t
avg speed = 2d/3t
absolute average velocity = 0
hence
difference = 2d/3t
option c)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.