A rocket zooms past the earth at U 2.0 × 106 m/s. Scientists on the rocket have
ID: 1876767 • Letter: A
Question
A rocket zooms past the earth at U 2.0 × 106 m/s. Scientists on the rocket have created the electric and magnetic felds shown in the figure.(Figure 1) Assume that B = 0.90 T and E = 9.0x 105 V/m Part A What is the electric field strength measured by an earthbound scientist? Express your answer using two significant figures. In Submit Part B gure 1 of > What is the direction of the electric field measured by an earthbound scientist? O Up O Down O Left O Right 2.0 × 106 m/s Into the page O Out of the page Submit t AnsExplanation / Answer
given that v = 2*10^6 i m/s
B' = 0.9 j T
E' = 9*10^5 k V/m
let this EF E' and Magnetic filed B' be existing in the S' frame, then E and B in S frame is given by
E = E'-(V x B)
B = B'+(V x B/c^2)
E and B are measured from the equations
E = 9*10^5-(2*10^6)* 0.9 = 0.9*10^6 - 1.8*10^6 = -0.9*10^6 k V/m (answer)
now B = B+(V x B/c^2)
B = 0.9 T + ( 2*10^6 *9*10^5/3*3*10^16)
B = 0.9 - 0.02
B = 0.88 j T (answer)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.