Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 10000 N car comes to a bridge during a storm and finds the bridge washed out.

ID: 1879579 • Letter: A

Question

A 10000 N car comes to a bridge during a storm and finds the bridge washed out. The 750 N driver must get to the other side, so he decides to try leaping it with his car. The side the car is on is 24.0 m above the river, while the opposite side is a mere 6.00 m above the river. The river itself is a raging torrent 66.0 m wide.

A) How fast should the car be traveling just as it leaves the cliff in order to clear the river and land safely on the opposite side?

B) What is the speed of the car just before it lands safely on the other side?

Explanation / Answer

a)

Using 2nd equation of motion

d= 0.5at^2

(24-6)= 0.5*9.8*t^2

t= 1.917 second

Velocity given as

vx= 66/1.917= 35.428 m/s

========

b).

Velocity in vertical direction

Vy= 9.8*1.917

Vy= 18.79 m/s

Net velocity

V^2= Vx^2+ Vy^2

V= 39.22 m/s

=======

Gooodluck

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote