A 10000 N car comes to a bridge during a storm and finds the bridge washed out.
ID: 1958583 • Letter: A
Question
A 10000 N car comes to a bridge during a storm and finds the bridge washed out. The 650 N driver must get to the other side, so he decides to try leaping it with his car. The side the car is on is 20.0 m above the river, while the opposite side is a mere 1.60 m above the river. The river itself is a raging torrent 64.0 m wide.Part A:
How fast should the car be traveling just as it leaves the cliff in order to clear the river and land safely on the opposite side?
Vmin= ? m/s
Part B:
What is the speed of the car just before it lands safely on the other side?
V= ? m/s
Explanation / Answer
let the time taken by car be t sec then v*t=64 for crossing river and s=u*t+a*t*t/2 (20-1.6)=0+9.8*t*t/2 t=1.93 sec v_vertical=u+a*t =0 + 9.8*1.93 =18.914 a)v=33.16 m/s b)horizontal speed will not change and =33.16 net speed=sqrt(33.16^2+18.914^2) =38.17 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.