A 10000 N car comes to a bridge during a storm and finds the bridge washed out.
ID: 2019860 • Letter: A
Question
A 10000 N car comes to a bridge during a storm and finds the bridge washed out. The 650 N driver must get to the other side, so he decides to try leaping it with his car. The side the car is on is 22.0m above the river, while the opposite side is a mere 5.00m above the river. The river itself is a raging torrent 61.0 wide.mHow fast should the car be traveling just as it leaves the cliff in order to clear the river and land safely on the opposite side?
What is the speed of the car just before it lands safely on the other side?
Explanation / Answer
It's projectile motion again. x(t) = v0*cos theta*time y(t) = -4.9t^2 + v0*t*sin theta 61 = vo*cos theta*time 61 = v0* cos (0) * t 61 = v0*t 5 - 22 = -4.9t^2 + v0*t* sin theta -17 = -4.9t^2 + v0*t*(sin 0) -17 = -4.9t^2 t = sqrt (17/4.9) = 1.8626 v0 = 61/t = 61/1.8626 = 32.7499Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.