A mass of 8 kg is resting on a horizontal, frictionless surface. Force 1 is appl
ID: 1883818 • Letter: A
Question
A mass of 8 kg is resting on a horizontal, frictionless surface. Force 1 is applied to it at 21 degrees below the horizontal, force 2 has a magnitude of 18 N and is applied When these ramagniude magnitude anagnitude of is aplied vertically downward, force 3 has a magnitude of 5 N and is applied vertically upwards, and force 4 has a magnitude of 18 N and is applied in the-x direction to the object. When these forces are applied to the object, the object moves 10 meters in the +x direction and the velocity of the object is 8 m/s in the +x direction. What is the normal force acting on the mass in Newtons? Fs F4 F: F1Explanation / Answer
Using 3rd equation of motio
a= v^2/(2d)
a= 8^2/(2*10)= 3.2 m/s^2
Considering equilibrium of forces along x axis
ma = F1 cos x - F4
8*3.2= F1 cos 21- 18
F1= 46.7 N
Normal force given by
N= mg+ F2+ F1 sin x -F3
= 8*9.8+ 46.7 sin 21+ 18 -5
= 108.135 N
=======
Commemt in case any doubt.. good luck
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.