A mass of 8 kg is resting on a horizontal, frictionless surface. Force 1 is appl
ID: 1883880 • Letter: A
Question
A mass of 8 kg is resting on a horizontal, frictionless surface. Force 1 is applied to it at 28 degrees below the horizontal, force 2 has a magnitude of 17 N and is applied vertically downward, force 3 has a magnitude of 4 N and is applied vertically upwards, and force 4 has a magnitude of 18 N and is applied in the -x direction to the object. When these forces are applied to the object, the object moves 9 meters in the +x direction and the velocity of the object is 7 m/s in the +x direction. What is the normal force acting on the mass in Newtons? hw4 2.JPGExplanation / Answer
Using 3rd equation of motio
a= v^2/(2d)
a= 7^2/(2*9)= 2.722 m/s^2
Considering equilibrium of forces along x axis
ma = F1 cos x - F4
8*2.722= F1 cos 28 - 18
F1= 45.05 N
Normal force given by
N= mg+ F2+ F1 sin x -F3
= 8*9.8+ 45.05 sin 28+ 17 -4
= 112.55 N
=======
Commemt in case any doubt.. good luck
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.