Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

From the window of a building, a ball is tossed from a height y0 above the groun

ID: 1883842 • Letter: F

Question

From the window of a building, a ball is tossed from a height y0 above the ground with an initial velocity of 7.90 m/s and angle of 19.0° below the horizontal. It strikes the ground 6.00 s later.

(a) If the base of the building is taken to be the origin of the coordinates, with upward the positive y-direction, what are the initial coordinates of the ball? (Use the following as necessary: y0. Assume SI units. Do not substitute numerical values; use variables only.)

xi =

yi =

(b) With the positive x-direction chosen to be out the window, find the x- and y-components of the initial velocity.

vi, x = _______ m/s

vi, y = _______m/s

(c) Find the equations for the x- and y-components of the position as functions of time. (Use the following as necessary: y0 and t. Assume SI units.)

x =_____ m

y = ____m

(d) How far horizontally from the base of the building does the ball strike the ground?

_______m

(e) Find the height from which the ball was thrown.

______m

(f) How long does it take the ball to reach a point 10.0 m below the level of launching?

Please show work

Explanation / Answer

(a)

xi = 0


along vertical


initial velocity voy = -vo*sintheta = -7.9*sin19


initial point yo = yi


final point after falling on earth y = 0

acceleration ay = -9.8 m/s^2

time taken t = 6 s


y - yo = voy*t + (1/2)*ay*t^2


0-yi = -7.9*sin19*6 - (1/2)*9.8*6^2


yi = 192 m

xi = 0 <<----------------ANSWER


yi = 192 m <<----------------ANSWER


==========================

(b)


vi, x = v*costheta = 7.9*cos19 = 7.47 m/s <<----------------ANSWER


along y direction

vi, y = -v*sintheta = -7.9*sin19 = -2.57 m/s <<----------------ANSWER

--------------------------


(c)


x = xo + vix*t + (1/2)*a*t^2

x = 0 + 7.47*t + 0

v = 7.47*t   <<<-------------answer


y = yo + viy*t + (1/2)*ay*t^2


y = 192 - 2.47*t - (1/2)*9.8*t^2


y = 192 - 2.47*t - 4.9*t^2   <<<-------------answer

================================

(d)


ball stike the ground after time 6 s

x = 7.47*6 = 44.82 m <<----------------ANSWER

===============================

(e)

height h = yi = 192 m   <<<-------------answer


=======================


(f)

for y = y0 - 10= 192 - 10 = 182

182 = 192 - 2.47*t - 4.9*t^2


time t = 1.2 s <<<-------------answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote