From the window of a building, a ball is tossed from a height y0 above the groun
ID: 1955106 • Letter: F
Question
From the window of a building, a ball is tossed from a height y0 above the ground with an initial velocity of 8.90 m/s and angle of 25.0° below the horizontal. It strikes the ground 5.00 s later.(c) Find the equations for the x- and y- components of the position as functions of time. (Use the following as necessary: y0 and t. Let the variable t be measured in seconds.)
x = Your answer is incorrect. m
y = m
(d) How far horizontally from the base of the building does the ball strike the ground?
m
(e) Find the height from which the ball was thrown.
m
(f) How long does it take the ball to reach a point 10.0 m below the level of launching?
s
Explanation / Answer
we'll use the equations:
x=x0+v0xt+0.5axt2
y=y0+v0yt+0.5ayt2
ax=0
ay=g=-9.81[m/s2]
x0=0
v0=8.9[m/sec]
=-25o ---> v0x=v0cos=8.066[m/s]
v0y=v0sin=-3.761[m/s]
t=5
c.
x=8.066t
y=y0-3.761t-0.5*9.81t2=y0-3.761t-4.905t2
d.
since t=5[s] then: x=8.066*5=40.33[m]
e.
when the ball hits the ground, it's height is 0, so we get:
0=y0-3.761*5-4.905*52 --> y0=3.761*5+4.905*52=141.43[m]
f.
since y0=141.43[m], then 10 meteres below that is: 131.43[m]:
131.43=141.43-3.761t-4.905t2 ---> 4.905t2+3.761t-10=0
t1.095[s]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.