An object is moving along the x axis and an 18.0 s record of its position as a f
ID: 1884527 • Letter: A
Question
An object is moving along the x axis and an 18.0 s record of its position as a function of time is shown in the graph.
(a) Determine the position
x(t) of the object at the following times.
t = 0.0, 3.00 s, 9.00 s, and 18.0 s
(b) Determine the displacement x of the object for the following time intervals. (Indicate the direction with the sign of your answer.)
t = (0 6.00 s), (6.00 s 12.0 s), (12.0 s 18.0 s), and (0 18.0 s)
(c) Determine the distance d traveled by the object during the following time intervals.
t = (0 6.00 s), (6.00 s 12.0 s), (12.0 s 18.0 s), and (0 18.0 s)
(d) Determine the average velocity vvelocity of the object during the following time intervals.
t = (0 6.00 s), (6.00 s 12.0 s), (12.0 s 18.0 s), and (0 18.0 s)
vvelocity(0 6.00 s)
vvelocity(6.00 s 12.0 s)
vvelocity(12.0 s 18.0 s)
vvelocity(0 18.0 s)
(e) Determine the average speed vspeed of the object during the following time intervals.
t = (0 6.00 s), (6.00 12.0 s), (12.0 18.0 s), and (0 18.0 s)
vspeed(0 6.00 s)
vspeed(6.00 s 12.0 s)
vspeed(12.0 s 18.0 s)
vspeed(0 18.0 s)
x(t = 0) = ___ m x(t = 3.00 s) = ___ m x(t = 9.00 s) = ___ m x(t = 18.0 s) = ___ mx (m) 40 25 10 t (s) 3 6 9 12 15 18
Explanation / Answer
a]i) x= 10m
ii) x= 25m
iii) x = 40m
iv) x= 0 m
b)i) x = 40-10 = 30 m
ii) x = 0 m
iii)x = 0 - 40 = - 40 m
iv) x = 0 - 10 = -10m
c)i) d = 40-10 = 30 m
ii) d = 0 m
iii)d = 40 m
iv) x = 30+40 = 70m
d] i)v= 30/6 = 5 m/s
ii) v = 0 m/s
iii) v = -40/6 = -6.67 m/s
iv) v= -10/18 = -0.556 m/s
e] i) v= 30/6 = 5 m/s
ii) v = 0 m/s
iii) v = 40/6 = 6.67 m/s
iv) v= 70/18 = 3.889 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.