A 15 kg flywheel has all its mass around its outer rim. A string is wrapped arou
ID: 1897189 • Letter: A
Question
A 15 kg flywheel has all its mass around its outer rim. A string is wrapped around it and a m = 3.7 kg weight is hanging on the string. The flywheel has radius R = 0.25 m.a) When the 3.7 kg weight is dropping with a speed of 1.7 m/s, what is the angular velocity of the flywheel?
w = ?? rad/s
b) When the 3.7 kg weight is moving with a speed of 1.7 m/s, what is the kinetic energy of the entire system?
K.E. = ?? J
c) If the system started from rest, how far has the weight fallen?
hfall = ?? m
d) What is the angular acceleration at this point?
a = ?? rad/s2
Explanation / Answer
a. Angular velocity: w = v/r v= 1.7 m/s r = .25 m w = 6.8 rads/s b. KE System KE wheel : 1/2 I w^2 I = m r^2 KE wheel = 1/2 m r^2 w^2 KE wheel = 1/2 (15 kg) (.25m)^2 (6.8 rad/s)^2 KE wheel = 21.675 J KE weigh= 1/2 (3.7kg) (1.7 m/s)^2 KE weight = 5.3465 J Total KE = 27.0215 J c. How far has weight fallen PE = KE mgh = 27.0215 h = 27.0215/(3.7)(9.81) h = .745 m d. Angular acceleration: First, find acceleration of weight a = g * 5.3465J/21.0215 J a = 2.417 m/s^2 angular acceleration = a/r = 9.67rads/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.