A train car with mass m1 = 594.0 kg is moving to the right with a speed of v1 =
ID: 1901838 • Letter: A
Question
A train car with mass m1 = 594.0 kg is moving to the right with a speed of v1 = 7.4 m/s and collides with a second train car. The two cars latch together during the collision and then move off to the right at vf = 4.7 m/s.Now the same two cars are involved in a second collision. The first car is again moving to the right with a speed of v1 = 7.4 m/s and collides with the second train car that is now moving to the left with a velocity v2 = -5.7 m/s before the collision. The two cars latch together at impact.
What is the final velocity of the two-car system? (A positive velocity means the two train cars move to the right
Explanation / Answer
Case1:Conserving momentum,
594*7.4=(594+M)*4.7
M=341.2kg
Case 2:Conserving momentum,
594*7.4-341.2*5.7=(594+341.2)v
v=+2.62m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.