A train car with mass m1 = 563.0 kg is moving to the right with a speed of v1 =
ID: 2182308 • Letter: A
Question
A train car with mass m1 = 563.0 kg is moving to the right with a speed of v1 = 8.8 m/s and collides with a second train car. The two cars latch together during the collision and then move off to the right at vf = 5.5 m/s.1) What is the initial momentum of the first train car?
kg-m/s
2) What is the mass of the second train car?
kg
3) What is the change in kinetic energy of the two train system during the collision?
J
4)
Now the same two cars are involved in a second collision. The first car is again moving to the right with a speed of v1 = 8.8 m/s and collides with the second train car that is now moving to the left with a velocity v2 = -6.2 m/s before the collision. The two cars latch together at impact.
What is the final velocity of the two-car system? (A positive velocity means the two train cars move to the right
Explanation / Answer
1) intital momentun of 1st train is P1=m1*v1
P=563*8.8= 4954.4 N.s
2) conservation of linear momentum
m1v1+m2v2= (m1+m2)v
563*8.8+0=(563+m2)*5.5
563+m2=900.8
m2= 900.8-563= 337.8 kg
the mass of 2nd train car is 337.8 kg
3) initial KE= 0.5*563*8.8^2=21799.36 J
final KE= 0.5*900.8*5.5^2=13624.6 J
chance in KE= initialKE - final KE
KE= 21799.36-13624.6
KE=8174.76 J
4) m1v1-m2v2=(m1+m2)*v
563*8.8- 337.8*6.2=900.8*v
2860.04/900.8=v
v=3.175 m/sec
5)after collision the momentum decreases so Pinitial> Pfinal
Pinitial=563*8.8= 4954.4 N.s
Pfinal= 563*5.5= 3096.5 N.s [case1]
Pfinal= 563*3.175= 1787.525 N.s [case 2]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.