A train car with mass m1 = 527.0 kg is moving to the right with a speed of v1 =
ID: 2188785 • Letter: A
Question
A train car with mass m1 = 527.0 kg is moving to the right with a speed of v1 = 8.0 m/s and collides with a second train car. The two cars latch together during the collision and then move off to the right at vf = 5.1 m/s. Now the same two cars are involved in a second collision. The first car is again moving to the right with a speed of v1 = 8.0 m/s and collides with the second train car that is now moving to the left with a velocity v2 = -5.8 m/s before the collision. The two cars latch together at impact. What is the final velocity of the two-car system? (A positive velocity means the two train cars move to the rightExplanation / Answer
Let mass of 2nd car = m2 then, m1*v1 = (m1+m2)*vf ......which.... on solving, we get m2 = 300 kg........Now, for 2nd collision let final velocity = Vf ... then, applying conservation of momentum, m1v1 + m2v2 = (m1 +m2)*Vf .......which on solving we get Vf = 2.997 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.