A train car with mass m1 = 515 kg is moving to the right with a speed of v1 = 7.
ID: 1962564 • Letter: A
Question
A train car with mass m1 = 515 kg is moving to the right with a speed of v1 = 7.5 m/s and collides with a second train car. The two cars latch together during the collision and then move off to the right at vf = 4.8 m/s.Now the same two cars are involved in a second collision. The first car is again moving to the right with a speed of v1 = 7.5 m/s and collides with the second train car that is now moving to the left with a velocity v2 = -6 m/s before the collision. The two cars latch together at impact.
What is the final velocity of the two-car system? (A positive velocity means the two train cars move to the right – a negative velocity means the two train cars move to the left.)
Explanation / Answer
m1 u1 + m2 u2 = v(m1 + m2), 515*7.5 + m2 *0 = 4.8 (515 + m2) m2 = 289.6 In the second case , 515 * 7.5 + 289.6* (-6) = v(515+289.6) therefore v= 2.64 m/sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.