Two long, parallel conductors, separated by 11.0 cm, carry currents in the same
ID: 1907416 • Letter: T
Question
Two long, parallel conductors, separated by 11.0 cm, carry currents in the same direction. The first wire carries a current I1 = 2.00 A, and the second carries I2 = 8.00 A. (See figure below. Assume the conductors lie in the plane of the page.) What is the magnetic field created by I1 at the location of I2? magnitude T direction What is the force per unit length exerted by I1 on I2? magnitude N direction What is the magnetic field created by I2 at the location of I1? magnitude T direction What is the force per length exerted by I2 on I1? magnitude N directionExplanation / Answer
a)
B = i/(2r)
= 4*3.14e-7*7/(2*3.14*0.14)
= 1 * 10^-5 T
directiopn: +z
b)
F/L = B i
= 1 * 10^-5 * 8.00
= 8.00 * 10^-5 N/m
directiopn: -y
c)
B = i/(2r)
= 4*3.14e-7*8/(2*3.14*0.14)
= 1.14 * 10^-5 T
directiopn: -z
d)
F/L = B i
= 1.14 * 10^-5 * 7.00
= 8.00 * 10^-5 N/m
directiopn: +y
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.