The figure (Figure 1) shows the velocity of a solar-powered car as a function of
ID: 1918137 • Letter: T
Question
The figure (Figure 1) shows the velocity of a solar-powered car as a function of time. The driver accelerates from a stop sign, cruises for 20s at a constant speed of 60 km/h, and then brakes to come to a stop 40s after leaving the stop sign.
1. Compute the average acceleration during the time interval t = 0 to t = 10s
2. Compute the average acceleration during the time interval t = 30s to t = 40s
3. Compute the average acceleration during the time interval t = 10s to y = 30s
4. Compute the average acceleration during the time interval t = 0 to t = 40s 5. What is the instantaneous acceleration at t = 20s?
Explanation / Answer
1. Compute the average acceleration during the time interval t = 0 to t = 10s
2. Compute the average acceleration during the time interval t = 30s to t = 40s
3. Compute the average acceleration during the time interval t = 10s to y = 30s
4. Compute the average acceleration during the time interval t = 0 to t = 40s 5. What is the instantaneous acceleration at t = 20s?
a) a = dv/dt = 16.667/10 = +1.667 m/s²
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.