The figure (Figure 1) shows a model of a crane that may be mounted on a truck.A
ID: 1379293 • Letter: T
Question
The figure (Figure 1) shows a model of a crane that may be mounted on a truck.A rigid uniform horizontal bar of mass m1 = 75.00kg and length L = 5.000m is supported by two vertical massless strings. String A is attached at a distance d = 2.000m from the left end of the bar and is connected to the top plate. String B is attached to the left end of the bar and is connected to the floor. An object of mass m2 = 3000kg is supported by the crane at a distance x = 4.800m from the left end of the bar.
Throughout this problem, positive torque is counterclockwise and use 9.807m/s2 for the magnitude of the acceleration due to gravity.
Find TFind TB, the magnitude of the tension in string B.
A, the tension in string A.
Explanation / Answer
let TA and TB are tesions in the strings A and B
As the bar is in equilibrium net force and torque on the bar is zero.
net torque is zero about left end = 0
TA*d - m1*g*(L/2) - m2*g*x = 0
TA = (m1*(L/2) + m2*x)*g/d
= (75*2.5 + 3000*4.8)*9.807/2
= 71529.8 N <<<<------Answer
Fnety = 0
TA - TB - m1*g - m2*g = 0
TB = TA - m1*g - m2*g
= 71529.8 - 75*9.807 - 3000*9.807
= 41373.28 N <<<<------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.