The figure (Figure 1) shows a model of a crane that may be mounted on a truck.A
ID: 1358464 • Letter: T
Question
The figure (Figure 1) shows a model of a crane that may be mounted on a truck.A rigid uniform horizontal bar of mass m1 = 100.0 kg and length L = 5.900 m is supported by two vertical massless strings. String A is attached at a distance d = 1.500 m from the left end of the bar and is connected to the top plate. String B is attached to the left end of the bar and is connected to the floor. An object of mass m2 = 3500 kg is supported by the crane at a distance x = 5.700 m from the left end of the bar.
Throughout this problem, positive torque is counterclockwise and use 9.807 m/s2 for the magnitude of the acceleration due to gravity.
Find the tension of A
and the Tension of B
Explanation / Answer
fig?
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.