Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the 100 ohm resistor in the problem and by using color code information

ID: 1924708 • Letter: C

Question

Consider the 100 ohm resistor in the problem and by using color code information:

a) Describe it’s color code assuming the precision is ± 5%.

b) The 100 ohm resistor is referred to as a “14 watt resistor”. Thus the power

absorbed by the resistor must not exceed 0.25 W. Determine the maximum

current that can flow through the resistor without exceeding the power rating.

c) A resistor has a color code of orange-orange-yellow-silver. What is the nominal

value of the resistor and what is the precision?

Show the steps plz ...

Explanation / Answer

a. green is the colour b. the power = i^2 * r = 0.25 i = 0.5/10 = 0.05A c. 0.34 ohms precision = 20% tolerance

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote