A crate weighing 5.00 X 10 to the 2nd Newtons is lifted at a slow, constant spee
ID: 1973696 • Letter: A
Question
A crate weighing 5.00 X 10 to the 2nd Newtons is lifted at a slow, constant speed by ropes attached to the crate at A and B. These two ropes are joined together at point C, and a single vertical rope supports the system. Find the tension T sub 1 in the vertical rope.
A crate weighing 5.00 X 10 to the 2nd Newtons is lifted at a slow, constant speed by ropes attached to the crate at A and B. These two ropes are joined together at point C, and a single vertical rope supports the system. Find the tension T sub 1 in the vertical rope.Explanation / Answer
balancing force on block in y direction T2 sin 40 + T3 sin 40 = 500 T2+T3 = 500/sin40 T2+T3 = 777.86 N ............................. equation1 in X direction T2cos40 = T3 cos40 ie T2 = T3 ..............................equation 2 from eqution 1 and 2 T2 = T3 = 388.93 N T1 = (T2+T3)cos50 T1 = (388.93+388.93)*cos50 T1 = 500N so T1 = 500 N T2 = 388.93 N T3 = 388.93 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.