A stainless-steel orthodontic wire is applied to a tooth, as in the figure below
ID: 1980404 • Letter: A
Question
A stainless-steel orthodontic wire is applied to a tooth, as in the figure below. The wire has an unstretched length of 2.50 cm and a radius of 0.14 mm. If the wire is stretched 0.11 mm, find the magnitude and direction of the force on the tooth. Disregard the width of the tooth and assume Young's modulus for stainless steel is 1.8 x1011 Pa.
magnitude ______________N
So -> L= 0.025m, R= 0.0014m, L=0.0011m
and -> F =Y(r2)(L/Lo)
so -> F = 1.8x1011 x x (0.0014)2 x 0.0011 / 0.025 = 48767
The Other way I found was 1.8x1011 x x (0.0014)2 x 0.025 / 0.0011
The answer should be 48.8N
How do I get here? What am I missing?
Will rate quickly!
Explanation / Answer
you did wrong in the conversion R = 0.14 mm = 0.14 x 10^-3 m = 0.00014 m and L = 0.00011 m
L= 0.025m, R= 0.00014m, L=0.00011m
and -> F =Y(r2)(L/Lo)
so -> F = 1.8x1011 x x (0.00014)2 x 0.00011 / 0.025 = 48.8 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.