Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the 623 N weight held by two cables shown below. The left-hand cable ha

ID: 1990675 • Letter: C

Question

Consider the 623 N weight held by two cables
shown below. The left-hand cable had tension
T2 and makes an angle of 2 with the ceiling.
The right-hand cable had tension 470 N and
makes an angle of 37 with the ceiling.
The right-hand cable makes an angle of 37
with the ceiling and has a tension of 470 N.
a) What is the tension T2 in the left-hand
cable slanted at an angle of 2 with respect to
the wall?
Answer in units of N
b) What is the angle 2 which the left-hand
cable makes with respect to the ceiling?
Answer in units of

Explanation / Answer

T2 sin? + 470sin37 = 623 or, T2sin? = 340.14 Also, T2cos? = 470cos37 = 375.35 So, dividing above 2 equations ? = 42.18 degrees this is the angle with the ceiling So, T2 = 506.33 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote