An electron moves in the magnetic field B^rightarrow = 0.500 i^hat T with a spee
ID: 1996999 • Letter: A
Question
An electron moves in the magnetic field B^rightarrow = 0.500 i^hat T with a speed of 0.500 times 10^7 m/s in the directions shown in the figure. For each what is magnetic force F^rightarrow on the electron? (figure 1) Part A Express vector F^rightarrow in the form of F_x, F_y, F_z, where the x, y, and z components are separated by commas. F^rightarrow = ______ Part B Express vector F^rightarrow in the form of Fx, F_y, F_z, where the x, y, and z components are separated by commas. F^rightarrow = _______Explanation / Answer
here,
B = 0.50 i
part a)
v = 5 *10^6 (-j) m/s
force on the electron
F = -1.602 *10^-19 * ( 5 *10^6 (-j)) X (0.50 i)
F = - 4 *10^-13 k N
F = ( 0 , 0 , - 4 *10^-13 ) N
part B)
the velocity is
v = 5 *10^6 * (-cos(45) j + sin(45) k)
Now, for the force on electron
F = -1.602 *10^-19 * ( 5 *10^6 * (-cos(45) j + sin(45) k)) X (0.50 i)
F = -2.83 *10^-13 * ( k + j)
the force is F = (0 , -2.83 *10^-13 , -2.83 *10^-13 ) N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.