A satellite with mass 1 ton (=1000kg) is placed into a geosynchronous orbit, i.e
ID: 1997998 • Letter: A
Question
A satellite with mass 1 ton (=1000kg) is placed into a geosynchronous orbit, i.e. one with period that matches that of Earth. Assume that G = 6.6 * 10^-11 N m^2/kg^2 and Earth's mass M = 2*10^24 kg A) What must the radius of such orbit be? How fast is this satellite moving once in orbit? B) How much energy is required to reach it from Earth's surface (Earth's radius R = 6371km)? C) How much does the satellite weigh once in orbit? D) How much of Earth's surface is visible from the geosynchronous orbit, roughly?Explanation / Answer
1.
(A) T = 24 hrs = 24 x 3600 sec
w = 2pi / T = 7.27 x 10^-5 rad/s
FOr circular motion,
G M m / r^2 = m w^2 r
G M = w^2 r^3
(6.6 x 10^-11) ( 2 x 10^24) = (7.27 x10^-5)^2 r^3
r = 2.922 x 10^7 m ......Ans
v = w r = 2124.6 m/s
(B) PEi = - G M m / Re = - 20718882.44m
KEi = ?
PEf = - G M m / r = - 4517144.6 m
KEfg = - PE/2 = 2258572.31m
energy cosnervation,
PEi + KEi = Pef + KEf
KEi = 1.87 x 10^8 J
(C) W = G M m / r^2 = 156.24 N
(D) surace area = 2 pi Re^2 = 2.55 x 10^14 m^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.