What is the maximum transverse speed of the string m/s Write the wave function f
ID: 2003220 • Letter: W
Question
What is the maximum transverse speed of the string m/s Write the wave function for the wave. (Use the form Asin(kx + wt + phi). Round all coefficients to three significant figures.) y(x, t) = The sound intensity at a distance of 18 m from a noisy generator is measured to be 0.22 W/m^2. What is the sound intensity at a distance of 27 m from the generator W/m^2 A sound wave from a police siren has an intensity of 103.8 W/m^2 at a certain point; a second sound wave from a nearby ambulance has an intensity level that is 12 dB greater than the police siren's sound wave at the same point. What is the intensity level of the sound wave due to the ambulance dBExplanation / Answer
Sound intensity I1 = 103.8 W/m² (source 1).
Source 2 is 12 dB greater than source 1.
Get gain when entering sound intensity level difference = 12 dB:
Gain = 10^(LI/10) = 10^(12/10) = 15.84
Sound intensity (source 2) I2 = 15.84×103.8 W/m² = 1645.11 W/m².
Reference sound intensity Io = 10^12 W/m² (Threshold of hearing).
Reference sound intensity level LIo = 0 dB (Threshold of hearing level).
Get sound intensity level LI2 in dB when entering sound intensity I2 = 1645.11 W/m²:
Sound intensity level (source 2) LI2 = 10×log (I2 / Io) dB
= 10×log (1645.11 / 10^12) dB = 152.16 dB
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.