Question Part Points Submissions Used 1 –/1 0/5 Total –/1 Two glass plates are s
ID: 2032317 • Letter: Q
Question
Question Part Points Submissions Used 1 –/1 0/5 Total –/1 Two glass plates are separated by fine wires, with diameters d1 = 0.0500 mm and d2 = 0.0520 mm, as indicated in the figure. The wires are parallel and separated by a distance of L = 7.80 cm. If monochromatic light with ? = 552 nm is incident from above, what is the distance between adjacent dark bands in the reflected light? (Consider interference only between light reflected once from the bottom surface of the upper plate and light reflected once from the upper surface of the lower plate.) cm
Explanation / Answer
The diameter of a first wire ( D1) = 0.05 mm
=0.05 x 10-3 m
The diameter of second wire (D2) = 0.052 mm
= 0.052x 10-3 m
Distance between two wires (l ) = 7.8 cm
= 7.8 x 10-2 m
Wavelength of light (? ) =552 nm
= 552 x 10-9 m
...........................................................................................................................................
The slope of the glass plate is
= ( 0.052x 10-3 m - 0.05 x 10-3 m ) / 7.8 x 10-2m
=2.56 x 10-5 m
Lengths of the bands on glass plate is
a = ( 0.052x 10-3 m ) / 2.56 x 10-5 m
= 2.03 m
Number of dark bands formed is
m = 2d / ?
= 2 ( ( 0.052x 10-3 m ) / 552 x 10-9 m
= 188.4
=188 dark bands
The distance between two adjecent dark bands is
= 2.03 m / 188
= 0.0108 m
= 1.08 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.