A series RLC circuit driven by a source with an amplitude of 120.0 and a frequen
ID: 2035419 • Letter: A
Question
A series RLC circuit driven by a source with an amplitude of 120.0 and a frequency o 50.0 Hz has an inductance of 76?? a resistance of 234 n and a capacitance of a (a) What are the maximum current and the phase angle between the current and the source emf in this circuit? max (b) What are the maximum potential difference across the inductor and the phase angle between this potential difference and the current in the circuit? VL, max (c) What are the maximum potential difference across the resistor and the phase angle between this potential difference and the current in this circuit? VR, max (d) What are the maximum potential difference across the capacitor and the phase angle between this potential difference and the current in this circuit? Vc, maxExplanation / Answer
part A:
angular frequency W = 2pif = 2*3.14* 50 = 314 rad/s
Iamx = V/Z
Z is impedence = Z^2 = R^2 + (XL-Xc)^2
XL = wL = 314 * 0.767 = 240.838 ohms
XC = 1/wC = 1/(314 *47.1*10^-6)
Xc = 67.6 ohms
Z^2 = (234^2 + (240.84 - 67.6)^2
Z = 291.14 ohms
so Imax = V/Z = 120/291.14 = 0.412 Amps
phase angle at this current is tan phi = (XL-Xc)/R
tan phi = (240.84 - 67.6)/234
phase angle = 36.51 deg
--------------------
B)
MAx PD across Inductor = VL = Imax * XL
VL max = 0.412 * 314 * 0.767
VLmax = 99.22 Volts
phase angle = 90 deg
-------------------------
part C :
MAx PD across Resistor = VL = Imax * R
VR max = 0.412 * 234
VLmax = 96.41 Volts
phase angle = 0 deg
-------------------------
part D :
max PD across Capacitor X
Vc = Imax* Xc
Vc = 0.412 * 1/wC
Vc = 0.412/(314* 47.1*10^-6)
vc = 27.85 Volts
phase angle = -90 deg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.