A series RLC circuit driven by a source with an amplitude of 120.0 V and a frequ
ID: 2075533 • Letter: A
Question
A series RLC circuit driven by a source with an amplitude of 120.0 V and a frequency of 50.0 Hz has an inductance of 772 mH, a resistance of 289 ohm, and a capacitance of 46.4 mu F. (a) What are the maximum current and the phase angle between the current and the source emf in this circuit? I_max = A phi = degree (b) What are the maximum potential difference across the inductor and the phase angle between this potential difference and the current in the circuit? V_L, max = V phi = degree (c) What are the maximum potential difference across the resistor and the phase angle between this potential difference and the current in this circuit? V_R, max = V phi = degree (d) What are the maximum potential difference across the capacitor and the phase angle between this potential difference and the current in this circuit? V_C, max = V phi = degreeExplanation / Answer
a)
Maximum current,
Imax = V/sqrt(R^2 + (XL - Xc)^2)
XL = inductive reactance = 2*pi*f*L
Xc = capacitive reactance = 1/(2*pi*f*C)
So, Imax = 120/sqrt(289^2 + (2*pi*50*0.772 - 1/(2*pi*50*46.4*10^-6))^2)
= 0.356 A
phase angle = atan((XL - Xc)/R) = atan(((2*pi*50*0.772 - 1/(2*pi*50*46.4*10^-6))/289)
= 31 deg
b)
VL,max = Imax*XL
= 0.356*(2*pi*50*0.772)
= 86.3 V
phase angle between this potential difference and current = 90 deg
c)
Maximum potential difference across resistor = Imax*R = 0.356*289 = 102.9 V
Phase = 0 deg
d)
Maximum potential difference across capacitor = Imax*Xc = 0.356/(2*pi*50*46.4*10^-6)
= 24.4 V
Phase angle = -90 deg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.