Chapter 17 Homework 37. In a lightning strike lasting 45 ms, a total charge of 3
ID: 2036630 • Letter: C
Question
Chapter 17 Homework 37. In a lightning strike lasting 45 ms, a total charge of 350 C is transferred to the ground. What is the current during the lightning strike? 40. Find the resistance between two ends of an aluminum wire 0.25 m long and 1.0 cm in diameter. (Fo aluminum p 2.75x10 Om). 46. A 12.0 V battery produces 230 mA when connected across a so.0 load. A) What is the battery's internal resistance? B) Find the potential difference across the battery's terminals. 47, when an 18.0 V battery is connected across a 130 ? load the potential difference across the terminals is 17.4 V. What's the internal resistance? 52. A 34 ? and a 45 ? resistor are connected in series. A) Find the equivalent resistance. B) Find the current through each resistor and the voltage across each resistor when this series combination is connected across a 7.5 V battery. 53. A 250 a resistor and a 370 0 resistor are connected in parallel. A) Find the equivalent resistance. B) Find the current through each resistor and the voltage across each resistor when this series combination is connected across a 12 V battery. 57. You're given a box of 10 resistors (unlimited supply). How would you connect the resistors to make the following equivalent resistances: a) 2 ? b) 35 ? c) 7 ? d) 19 ?. 61. Three resistors, each with resistance 50 k2 are connected as shown below. What voltage should the battery have to supply a current of 1.0 mA? R1 Rs 69. A hair dryer consumes 1750 W when connected to a 120 V source. A) Find the current in the hair dryer. 8) How much energy is consumed if the hair dryer runs for 10 min? 78, A 25 nF capacitor is connected in series with a 1.45 ?? resistor, which is connected across a 24.0 V battery. The capacitor is initially uncharged. A) What is the maximum charge the capacitor will eventually attain? B) How much time does it take the capacitor to reach 90% of its maximum charged) What is the time constant for this set up?Explanation / Answer
Remember:
For series combination
Req = R1 + R2 + R3 +...............
for parallel combination
1/Req = 1/R1 + 1/R2 + 1/R3 + ............
for 2 resistors in parallel it will be
Req = R1*R2/(R1+R2)
Remember in resistors parallel combination voltage distribution in each part will be same and in series combination current distribution in each resistor will be same.
Using this Information:
52
Req = 34 + 45 = 79 ohm
ieq = V/Req = 7.5/79 = 0.095 Amp
Since in series So
Current in 34 ohm = current in 45 ohm = 0.095 Amp
Voltage in 34 ohm = 0.095*34 = 3.23 V
Voltage in 45 ohm = 0.095*45 = 4.27 V
53
Req = 250*370/(250 + 370) = 149.2 ohm
ieq = 12/149.2 = 0.080 Amp
Since in parallel So
Voltage in 250 ohm = Voltage in 370 ohm = 12 V
Current in 250 ohm = 12/250 = 0.048 Amp
Current in 370 ohm = 12/370 = 0.032 Amp
57.
For Req = 2 ohm
Req = R/n
n = R/Req = 10/2 = 5 ohm
Connect five 10-ohm resistor in parallel
for 35 ohm
Break 35 in (30 + 5)
for series, Req = n*R, then n = 30/10 = 3
for parallel, Req = R/n, then n = 10/5 = 2
So add two 10-ohm in parallel, then three 10 ohm in series with them
for Req = 7 ohm
Break into (5 + 2)
add five 10 ohms in parallel and then two 10 ohm in parallel, then connect both parallel circuit in series
for Req = 19 ohm
break it into (10 + 5 + 2 + 2)
(one 10 ohm) in series with (two 10 ohms in parallel) in series with (five 10 ohms in parallel) in series with (five 10 ohms in parallel).
Please upvote.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.