A man pushes a 2.0 kg broom at constant speed across the floor. The broom handle
ID: 2047824 • Letter: A
Question
A man pushes a 2.0 kg broom at constant speed across the floor. The broom handle makes a 50 degree angle with the floor. He pushes the broom with a 5.0 N force.a.) Sum of the forces in the y-direction. What is the value of the normal force?
b.) Sum of the forces in the x-direction. What is the value of the frictional force opposing the motion?
c.) If the frictional force were suddenly reduced to zero, what would happen to the broom?
Explanation / Answer
(a)the value of the normal force N +5*sin50=mg => N=15.77N (b)the value of the frictional force F opposing themotion constant speed across the floor =>acceleration =0 => 5*cos50 -F=0 => F=3.21 N (c)If the frictional force were suddenly reduced byzero, the broom is under a acceleration of a a=5*cos50/2=1.6m/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.