Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two solenoids are nested coaxially such that their magnetic fields point in oppo

ID: 2062293 • Letter: T

Question

Two solenoids are nested coaxially such that their magnetic fields point in opposite directions. Treat the solenoids as ideal. The outer one has a radius of 20 mm, and the radius of the inner solenoid is 10 mm. The length, number of turns, and current of the outer solenoid are, respectively, 20.5 cm, 531 turns, and 4.05 A. For the inner solenoid the corresponding quantities are 18.9 cm, 319 turns, and 1.81 A. At what speed, v1. should a proton be traveling, inside the apparatus and perpendicular to the magnetic field, if it is to orbit the axis of the solenoids at a radius of 6.31 mm? v1 = And at what speed, v2 for an orbital radius of 17.5 mm? v2 =

Explanation / Answer

B = µ0N1I1/l1 - µ0N2I2/l2 = (4*pi*10^-7*531*4.05/(20.5/100)) - (4*pi*10^-7*319*1.81/(18.9/100)) B = 0.00934374279 Tesla now, qvB = mv^2/r v = qBr/m a) v1 = (1.6*10^-19*0.00934374279*(6.31/1000)/(1.67*10^-27) = 5 648.7681 m/s b) in this r =17.5 mm so orbit is outside of inner solenoid so B = µ0N1I1/l1 = (4*pi*10^-7*531*4.05/(20.5/100)) B = 0.0131827358 Tesla v2 = (1.6*10^-19*0.0131827358*(17.5/1000)/(1.67*10^-27) = 22 102.7906 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote