A 147-turn circular coil of radius 2.57 cm is immersed in a uniform magnetic fie
ID: 2065320 • Letter: A
Question
A 147-turn circular coil of radius 2.57 cm is immersed in a uniform magnetic field that is perpendicular to the plane of the coil. During 0.175 s the magnetic field strength increases from 55.9 mT to 93.3 mT. Find the magnitude of the average EMF, in millivolts, that is induced in the coil during this time interval. A 123-turn circular coil of radius 3.45 cm and negligible resistance is immersed in a uniform magnetic field that is perpendicular to the plane of the coil. The cod is connected to a 13.5- ohm resistor to create a closed circuit. During a time interval of 0.193 s the magnetic field strength decreases uniformly from 0.517 T to zero. Find the energy, in millijoules, that is dissipated in the resistor during this time interval.Explanation / Answer
a)E = N*(d/dt)
N*d = 147*pi*.0257^2 * (93.3 - 55.9)*10^-3
N*d = 11.407 mWb
dt = .175 s
E = 11.407/.175 = 65.183 mV
b) E = N*(d/dt)
i = E/R;
P = E*i
dB/dt = 0 - 0.517/.193 = 2.6787 T/s
P = (N*A*dB.dt)*(N*A*dB.dt)/R
P = (123*pi*.0345^2 *2.6787)^2/13.5
Power = .1124 W
energy = power * time = .1124 * .193 = .021699 J
energy dissipated = 21.699 mJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.