Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A slingshot with a force constant of 890 N/m is used to propel a primitive 10.00

ID: 2075560 • Letter: A

Question

A slingshot with a force constant of 890 N/m is used to propel a primitive 10.005-kg starship in deep space by releasing a 5.0-kg block of ice into space. How much should the slingshot be pulled in order to increase the ship's speed by 5.0 m/s? A toy rifle shoots a spring of mass 0.008 kg and with a spring constant of 350 N/m. You wish to hit a target horizontally a distance of 15 m away by pointing the rifle 45 degree above the horizontal. How far should you extend the spring in order to reach the target? A toy gun has its spring compressed 3.0 cm by a 50g projectile. The spring constant was measured at 400 N/m. Calculate the velocity of the projectile if it is launched horizontally. A small truck is equipped with a rear bumper that has a spring constant of 8 times 10^5 N/m. The bumper can be compressed up to 15 cm without causing damage to the truck. What is the maximum velocity with which a solid 1000-kg car can collide with the bumper without causing damage to the truck

Explanation / Answer

37]

The momentum of the system before and after the ice is released will be conserved.

So, (M - m)V - mv = 0

=> (M - m)V = mv

=> (10005 - 5)5 = 5v

=> v = 10,000 m/s. This is the speed of the ice block.

So, kinetic energy of it will be: (1/2)mv = 2 = (1/2)(5)(10,000)2 = 250 x 106 J

this should be the potential energy in the slingshot to project the ice block.

=> E = 250 x 106 = (1/2)kx2

where x is the distance with which the slingshot must be pulled.

=> 250 x 106 = (1/2)(890)x2

=> x = 749.53 m.

[I have only answered this as only this question has been highlighted].

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote