Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A slingshot will shoot a 12 g pebble24.0 m straight up. (a) How much potential e

ID: 1680013 • Letter: A

Question

A slingshot will shoot a 12 g pebble24.0 m straight up.
(a) How much potential energy is stored in theslingshot's rubber band?
1 J
(b) With the same potential energy stored in the rubber band, howhigh can the slingshot shoot a 27 gpebble?
2 m
(c) What physical effects did you ignore insolving this problem? (Select all that apply.) 3 nodeformation of the rubber band heattransfer of the rubber band thelack of air resistance acceleration due to gravity
3 nodeformation of the rubber band heattransfer of the rubber band thelack of air resistance acceleration due to gravity 3 nodeformation of the rubber band heattransfer of the rubber band thelack of air resistance acceleration due to gravity 3

Explanation / Answer

The potential energy stored in the slingshot=PE of the stone at itshighest point. PEsling=mgh               =0.012*9.8*24               =2.82J if m=0.027kg Then h=PEsling/mg             =2.82/0.027*9.8             =10.67m We ignored: -deformation in the rubber-band -air resistance -heat transfer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote