A slingshot will shoot a 10-g pebble 22.0 m straight up. Part A How much potenti
ID: 2166120 • Letter: A
Question
A slingshot will shoot a 10-g pebble 22.0 m straight up.Part A
How much potential energy is stored in the slingshot's rubber band?
Express your answer using two significant figures.
Part B
With the same potential energy stored in the rubber band, how high can the slingshot shoot a 25- pebble?
Express your answer using two significant figures.
Part C
What physical effects did you ignore in solving this problem?
Essay answers are limited to about 500 words (3800 characters maximum, including spaces).
Explanation / Answer
pArt A - P.E. = mgh = 0.01 kg * 9.8 * 22m = 2.15 J partB - h = P.E./mg = 2.15 J / (.025kg * 9.8) = 8.8 m partC - majorly the friction of air was ignored.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.