A convex mirror has a radius of curvature whose magnitude is 55 cm. The mirror i
ID: 2075613 • Letter: A
Question
A convex mirror has a radius of curvature whose magnitude is 55 cm. The mirror is positioned on a horizontal optical bench with its front surface at 0 cm. A 7.5 cm long fluorescent lamp oriented vertically is placed at +93 cm. What is the focal length of the mirror? There is a fixed relation between the radius and the focal length. The focal length of a mirror can be positive or negative. At what distance from the mirror can we find a sharp image of the lamp? Use the mirror equation. Check your sign for the image distance. How tall is the image of the lamp? 1.71 cm If the convex mirror were replaced by a plane mirror and the lamp moved to 186 cm from the plane mirror, how tall would the image be? 7.5 cmExplanation / Answer
a) f = -R / 2 = -55 / 2 = -27.5 cm
b) 1/q + 1/p = 1/f
1/q = 1/-27.5 - 1/93
q = -21.22 cm
c) m = h'/h = q/p
h' = (21.22 * 7.5) / (93) = 1.71 cm
d) 7.5 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.