A circuit consists of an inductor (L = 1.00 mH), two resistors (R_1 = 270.Ohm, R
ID: 2078134 • Letter: A
Question
A circuit consists of an inductor (L = 1.00 mH), two resistors (R_1 = 270.Ohm, R_2 = 680. Ohm), one battery (epsilon = 12.0 V), and a switch. Find the power output by R_1 immediate after the switch is closed. Find the current through the battery a long time after the switch is closed. A circuit consists of an inductor (L = 9.00 mH), resistor (R = 200 Ohm), and two capacitors (C_1 = 60.0 mu F, C_2 = 40.0 mu F) connected in series to an alternating power Source. Find the impedance of the circuit if the input voltage oscillates sinusoidally at a frequency of 50.00 Hz. Find the resonance frequency of the circuit.Explanation / Answer
Here ,
17 ) just after the switch is closed
inductor is open circuited ,
power output in R1 = 12^2/270
power output in R1 = 0.533 W
18)
after a long time
the inductor is short circuited
net resistance , R = 270* 680/(270 + 680)
R = 193 Ohm
current through battery = 12/193
current through battery = 0.061 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.