A bowler throws a bowling ball of radius R = 11 cm down a lane. The ball slides
ID: 2096432 • Letter: A
Question
A bowler throws a bowling ball of radius R = 11 cm down a lane. The ball slides on the lane with initial speed vcom,0 = 7.0 m/s and initial angular speed ?0 = 0. The coefficient of kinetic friction between the ball and the lane is 0.23. The kinetic frictional force fk acting on the ball causes a linear acceleration of the ball while producing a torque that causes an angular acceleration of the ball. When speed vcom has decreased enough and angular speed ? has increased enough, the ball stops sliding and then rolls smoothly.
Explanation / Answer
for ball,
forces on it = mass * acceleration
f=ma (b) a=kg=2.254m/s2 until the ball starts rolling
where f is frictional force=mgk
where k is coefficient of friction.
now after time t its Vcom be V and initial be U
so V=U-gkt
for torque,
f(R)=I? (c) ? is in rad /sec2 until the ball starts rolling
where I=2/5 m(R)^2
after time t let angular speed be ?.
so, ?=kmgRt/2/5m(R)^2
=5kgt/2R
for rolling V=?R=5kgt/2=U - kgt .....(d)
so final V .........(f)
distance travelled=U^2-V^2/2a ......(e)
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.