A bowler throws a bowling ball of radius R = 11 cm down a lane. The ball slides
ID: 2152896 • Letter: A
Question
A bowler throws a bowling ball of radius R = 11 cm down a lane. The ball slides on the lane with initial speed vcom,0 = 10.0 m/s and initial angular speed ?0 = 0. The coefficient of kinetic friction between the ball and the lane is 0.22. The kinetic frictional force fk acting on the ball causes a linear acceleration of the ball while producing a torque that causes an angular acceleration of the ball. When speed vcom has decreased enough and angular speed ? has increased enough, the ball stops sliding and then rolls smoothly.Explanation / Answer
R=0.11 m==>Vo=10 m/s==>o=0==>f=0.22==>
what due you want?
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.