An RLC circuit with R = 27.9ohm, L= 397mH, and = 40.8microF is connected to an a
ID: 2109509 • Letter: A
Question
An RLC circuit with R = 27.9ohm, L= 397mH, and = 40.8microF is connected to an ac generator with an rms voltage of 22Va. Determine the average power delivered to this circuit when the frequency of the generator is equal to the resonance frequency. answer in units W
b. Determine the average power delivered to this circuit when the frequency of the generator is twice the resonance frequency. answer in units W
c. Determine the average power delivered to this circuit when the frequency of the generator is half the resonance frequency. answer in unit W
Explanation / Answer
at resonance frequency total impedance=R=27.9 ohm resonance frequency=f=1/(2*pi*sqrt(L*C))=39.545 Hz so current(rms)=22/R=0.7885 A a. power=0.5*Vrms*Irms=8.6735 W b. now frequency=2f=79.09 Hz so inductance= j 197.284 ohms j=sqrt(-1) capacitance=-j 49.315 ohms so net impedance=27.9 + j147.969 ohms=150.576Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.