A vibrating string 55.0 c m long is under a tension of 0.970 N . The results fro
ID: 2117807 • Letter: A
Question
A vibrating string 55.0cm long is under a tension of 0.970N . The results from five successive stroboscopic pictures are shown in the figure (Figure 1) . The strobe rate is set at 5000 flashes per minute, and observations reveal that the maximum displacement occurred at flashes 1 and 5 with no other maxima in between.
(A) Find the period for the traveling waves on this string.
(B) Find the freuency for the traveling waves on this string.
(C) Find the wavelength for the traveling waves on this string.
(D) In what harmonic is the string vibrating?
(E) What is the speed of the traveling waves on the string?
(F) How fast is point P moving when the string is in position 3?
Explanation / Answer
A) T=60*10/5000=0.12 sec
B) f=1/T=8.33 Hz
C) Lambda=55cm
D) 2nd harmonic
E) v=lambda/T=4.58 m/s
F) v=A*w=A*2*pi*f=7.8468 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.