A vibrating string 53.0 c m long is under a tension of 1.01 N . The results from
ID: 2126407 • Letter: A
Question
A vibrating string 53.0cm long is under a tension of 1.01N . The results from five successive stroboscopic pictures are shown in the figure (Figure 1) . The strobe rate is set at 5000 flashes per minute, and observations reveal that the maximum displacement occurred at flashes 1 and 5 with no other maxima in between.
How fast is point P moving when the string is in position 1?
(Answer must be in meters/second)
(***The frequence was found to correctly be 10.4Hz***)
A vibrating string 53.0cm long is under a tension of 1.01N . The results from five successive stroboscopic pictures are shown in the figure (Figure 1) . The strobe rate is set at 5000 flashes per minute, and observations reveal that the maximum displacement occurred at flashes 1 and 5 with no other maxima in between. How fast is point P moving when the string is in position 1? (Answer must be in meters/second) (***The frequence was found to correctly be 10.4Hz***)Explanation / Answer
vy =w*1.5*sin kx sin wt
at max speed sin kx sin wt=1
hence
vy = 2*pi*f*1.5 =2*3.14*10.4*1.5 =0.98 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.