A ball is thrown directly upward with an initial velocity of 7.17m/s, what is th
ID: 2135138 • Letter: A
Question
A ball is thrown directly upward with an initial velocity of 7.17m/s, what is the maximum height that the ball can reach.
This was a part of an exam question, I realize now that I should have used a one dimensional kinematics equation, however at the time of the test I was blanking on this part and instead decided to use a two dimensional kinematic equation. I used the two dimensional equation y=yo+Voyt-1/2gt^2
With yo=0 Voy=7.17m/s and since Vo=0 at the highest point(the peak of the parabola) I figured Voy=gt therefore t=Voy/g
I then swapped in Voy/g for all t in the quation and solved for y.
g=-9.81m/s^2
Can this work?
Explanation / Answer
max height when vy = 0
so vy^2 = v0y^2 + 2 a y
0 = 7.17^2 - 2*9.81*y
y=2.62 m
your method can work
t = 7.17/9.81=0.73
so y = 7.17*0.73-0.5*9.81*0.73^2=2.62 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.