An electric heater is constructed by applying a potential difference of 120 V ac
ID: 2139279 • Letter: A
Question
An electric heater is constructed by applying a potential difference of 120 V across a Nichrome wire that has a total resistance of 7.80 Ohm. Find the current carried by the wire and the power rating of the heater. Conceptualize Nichrome wire has high resistivity and is often used for heating elements in toasters, irons, and electric heaters. Therefore, we expect the power delivered to the wire to be relatively high. Categorize We evaluate the power, so we categorize this example as a substitution problem. Find the current in the wire: Find the power rating using the expression P= I2R: What if we have another heater rated at 120 V with power 3.2 kW? What is the resistance of the heater, and the current when it is under normal operation? If we connect it a 240 V source, assuming that it still works, what will be the actual power consumption now?Explanation / Answer
(A) V = 120 V
Power = P = 3.2 Kw = 3200 W
P = V^2 / R
3200 = 120^2 / R
R = 120 * 120 / 3200
R = 4.5 ohm
I = V / R
= 120 / 4.5
I = 26.67 A
(b) New V = 240 V
R = 4.5 ohm
New power = V^2 / R
= 240 * 240 / 4.5
= 12800 W
new power = 12.8 KW
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.